Hurtownia odzieży BHP Magros

Urazy głowy - jak ich uniknąć?

W przypadku wykonywanych prac, szczególnie związanych z remontami, budową i tymi na wysokości należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie poszczególnych części ciała. Dotyczy to szczególnie tych, których uraz może stanowić poważne ryzyko dla zdrowia oraz życia. Doskonałym przykładem jest głowa, którą w większości przypadków zabezpieczają i chronią odpowiednie kaski.

Niebezpieczeństwo pochodzi tu ze strony spadających przedmiotów, uderzeń w głowę przez wystające elementy lub przez przedmioty, które przemieszczają się po obiekcie. Wywołują one rozmaite urazy i uszczerbki, przed którymi należy się zabezpieczyć. W przeciwnym razie może dojść do urazów skóry głowy, mózgu, a nawet kręgów szyi i kości czaszki. Jednocześnie, często w zależności od rodzaju zakładu, ryzyko stanowią również opiłki metalu, odpryski gorących drobinek i innych elementów. Takie ryzyko i niebezpieczeństwo sprawia, że to kaski a dokładniej hełmy ochronne stanowią najlepsze rozwiązanie mające zapewnić bezpieczeństwo.

Ważna jest tu również ich budowa oraz wygląd, co sprawia, że dla poszczególnych stanowisk, można znaleźć i przeznaczyć odpowiednie rodzaje hełmów. Przykładowo, można tu wymienić modele przeznaczone dla górników, leśników, hutników oraz dla osób wykonujących prace na wysokości. To sprawia, że istnieją różnice pomiędzy poszczególnymi modelami, które niekiedy są widoczne od zewnątrz. W innych przypadkach najbardziej zaawansowana część skrywa się właśnie wewnątrz. Wszystko ze wzglądu na konstrukcję takich hełmów. Można tu wymienić generalnie trzy podstawowe elementy: skorupa, więźba oraz pas główny.

Na hełmach/kaskach ochronnych powinny zostać zaznaczone informacje jak: data, rozmiar, rodzaj tworzywa/skrót, oraz dodatkowe dane dotyczące wymagań bezpieczeństwa. Wszystko w oparciu o normy EN397.